čtvrtek 29. září 2011

Stahování hudby, výpalné z nosičů dat atd.

  Dnes spuštěním iTunes Music Store se na českém internetu spustila vlna diskuzí pod články, které o tomto - mimochodem dle mého velkého kroku - informovali. Šlo o rozumné argumenty přes důvody proč hudbu nekupovat až po vyložený flame. Já se teď k několika věcem v těchto diskuzích vyjádřím.
  1. Stahovat budu z torentu/úložen atd. poříd protože platím "výpalné" OSA z každého prázdného nosiče dat. Nevím kolik nosičů ročně člověk nakoupí, ale podle vyhlášky která stanovuje poplatky, která je ke stažení zde, by musel takto uvažující člověk, nakoupit několik TB disků, nebo velkou tiskárnu či jiné výrobky, aby pokryl aspoň jedno album které stáhne.
  2. iTunes nebudu instalovat, protože je to moloch. Ano pod WIN to není žádná super, jedinečná a báječná aplikace, ale za tu hudbu to stojí. Já bych si taky mohl stěžovat, že MS Office 2011 for Mac není žádný med, nebo že na synchronizaci s WIN telefonem musím instalovat další SW.
  3. Protože je to Apple. Tomuto nějak nerozumím: to Vám Apple doopravdy tak vadí, nebo pravý důvod je ten, aby jste vypadali před kamarády a kolegy "cool" protože někdy/někde jste řekli že Apple nikdy?
  4. Je to drahé (cena 1 skladby činní nejčastěji 0,99€, album 9,99€), kdyby to stálo tak polovinu. A co se stane až to bude stát polovinu? Zase se ozvou ty samé hlasy. To by za chvíli mohly být všechny díla zadarmo.
  5. Nebudu platiti Stevovi/vydavatelstí, zajdu na koncert ten má umělce živit né prodej CD/MP3. A z čeho by si umělci zajistili turné? To také může být argument, že nebudete chodit na koncerty, protože budete platiti ochranku, bedňáky atd.
  6. Stahování je u nás (v ČR) legální. Podle zákona se stažením ničeho nedopouštím, ale je český národ tak naivní, že když stahuje hudbu z torentu, ulož to, rapidshare je přesvědčen, že ten kdo hudbu dal k stažení, jí tam dal legálně? Autorský zákon jasně říká, že si mohu udělat kopii pro vlastní potřebu, kterou nesmí šířit.
  7. Hudba není ve FLAC formátu. Řekl bych že 99% lidí poslouchá hudby na ulici, v MHD, při sportu, takže špičkovou kvalitu nepotřebují - hluk v okolí, nesoustředěnost na poslech.... Navíc se sluchátky, které nejsou to nej. Pokud chcete poslouchat kvalitně, nakupte vynily - dynamickým rozsahem se mohou jít CD schovat, špičkovou aparaturu a postavte si doma poslechovou místnost.
  Obrázek o tom, jestli jsou tyto argumenty na místě, nebo jsou to jen výmluvy, jak si omluvit nelegální šíření huby posuďte sami. Budu rád, pokud mi Váš názor sdělíte v diskuzi pod příspěvkem.
  Já pevně věřím, že i u nás se lidé naučí hudbu legálně stahovat a platit za ni, a interpreti dostanou za svou práci zaplaceno.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím o diskuzi v rámci slušnosti, a respektování názoru spoludiskutujících. Děkuji.