sobota 30. července 2011

Jsem "ovčan"?

Nedávno jsem se účastnil diskuze na jednom serveru s auto-moto tématikou. Velmi mne zarazilo, že člověk, který dodržuje rychlost je nazýván "ovčanem". Může mi někdo vysvětlit, jak se u nás rozlišuje ovčan a neovčan? Na toto jsou vlastně 2 pohledy:

  1. Ovčan od neovčana se rozlišuje jen dodržováním zákona o provozu na pozemních komunikacích. 
  2. Ovčan od neovčana se odlišuje dodržováním všech zákonů

Ad 1. pokud je tato má teorie správná, a vše závisí jen na dodržování tohoto zákona, tak bych řekl že jsme všichni ovčani stejně, protože pokud nechcete být ovčanem, tak se řiďte bodem 2. a neoddržujte žádný zákon. 

Velmi mne mrzí, že se vždy zvedne velká mela a diskuze, kolem rychlostí na silnicích. Neříkám, že je rychlost stanovena dobře nebo špatně, ale je stanovena zákonem, tak ji budu dodržovat. Jak jsem se několikrát dočetl, tak vlastně když lidé jezdí rychle, a nikoho neohrozí, tak je vše v pořádku. Trošku to obrátím - chcete mi říct, že když zloděj něco ukradne, ale nikoho tím neohrozí, tak je to taky v pořádku? Podle této logiky ano, takže bych začal krást a vymlouval jsem se na to, že nikoho tím neohrožuji? Nevím jak by na to reagovali lidé, kteří se tak chovají na cestách. Možná by začali trochu přemýšlet o svých výrocích, a to by bylo jen dobře.

Ještě mne napadla jedna věc, proč tolik lidí nedodržuje rychlosti, a říkají že o nic nejde a oni nebudou ovčani - jsou lehce zmanipulovatelni davem, neudrží se ovládat a nyní, jen hledají důvod pro svou slabost. Jiné vysvětlení nemám, protože když člověk, který dodržuje rychlost je okolí k smíchu, mi nepřijde jako normální.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím o diskuzi v rámci slušnosti, a respektování názoru spoludiskutujících. Děkuji.