úterý 25. prosince 2012

Vánoční tradice

Jako každý rok, se v mnoha rodinách lilo olovo, rozkrajovali jablka, pouštěly skořápkové lodičky, házelo se střevícem atd. Tyto tradice jsou staré několik desítek né li stovek let, a dělaláme je my, naši rodiče, prarodiče a dalo by se pokračovat ještě dále do minulosti. Ale jsou i tradice nové, které sice nejsou plošně rozšířené, ale o to je pro člověka úžasnější, být u nich od jejich vzniku.

Jistě si říkáte, které nové tradice vznikají? Dám Vám jeden příklad z mého okolí. Psal se rok 1984 a poprvé nad ostravským sídlištěm Fifejdy se v 18 hodin rozezněla koleda Narodil se kristus pán. Nikdo tomu nevěnoval pozornost, ale když se tato koleda další rok opakoval, a další taky, a další taky, tak již si našla své posluchače. Takto to bylo do roku 2000, kdy se sídlištěm rozezněla nejen koleda Narodil se kristus pán, ale z druhého konce se ozvala Tichá noc. 

První popud bylo hecování tatínka, tehdy 10 letého začínajícího trumetisty, se sousedy. Díky tomuto hecování, se po letech přidal druhý hudebník - mimochodem první trumpetista Janáčkovy filharmonie Ostrava, který si vzal za ženu dceru jednoho z účastníků rodičovského hecování z roku 1984.

A proč o tom vůbec píši? Protože je skvělé, že se každý rok na Štědrý večer, přesně v 18:00, zastaví celé sídliště a lidé čekají, kdy již zazní první tóny koled. Je úžasné se podívat do sídliště, a vidět v oknech a na balkonech siluety lidí čekajících, kdy už to začne, a také poslouchat kdy stichlým sídlištěm se ozve po posledních tónech potlesk.

Jste součástí nějakých novodobých tradic, které jsou jen u Vás? Podělte se semnou, o tyto tradice v diskuzi pod příspěvkem. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím o diskuzi v rámci slušnosti, a respektování názoru spoludiskutujících. Děkuji.